Council Header

Elected Members

Duncan McFie

Mayor – Member since 2005
PO Box 406 Currie TAS 7256
Ph: (03) 6462 1761
Mobile: 0428 621 761
Email: cr.dmcfie@kingisland.tas.gov.au

Jim Cooper

Deputy Mayor – Member since October 2014
23 Netherby Road
Currie TAS 7256
Mobile: 0427 130 448
Email: cr.jcooper@kingisland.tas.gov.au

Jim Benn

Member since October 2014
PO Box 265
Currie TAS 7256
Ph: (03) 6462 1938
Email: cr.jbenn@kingisland.tas.gov.au

David Bowling

Member since October 2014
PO Box 288
Currie TAS 7256
Mobile: 0428 621 597

Megan Chivers

Member since June 2017
12 Rifle Rage Road
Currie TAS 7256
Mobile: 0437 621 775
Ph: 0437 621 775
Email: cr.mchivers@kingisland.tas.gov.au

Ira Cooke

Member since November 2017
Mobile: 0417 615 598
Email: cr.icooke@kingisland.tas.gov.au

Royce Conley

Member since March 1999
PO Box 295
Currie TAS 7256

David Munday

Member since October 2014
321 Pegarah Road
King Island 7256
Ph: (03) 6461 1028
Mobile: 0427 611 028
Email: mundayd@yahoo.com.au

Kirsty Russell

Member since October 2014
PO Box 211
Currie TAS 7256
Ph: (03) 6461 1073
Email: cr.krussell@kingisland.tas.gov.au